Marta Spyrczak

specjalista ds. trudnych

 

Jestem dziennikarką, autorką książek, aktywistką, redaktor naczelną magazynu lifestyle’owego.
Od wielu lat zajmuję się tematyką społeczną oraz szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu – mam nadzieję, że nie tylko przyjdziemy #mamienapomoc, ale i uwrażliwimy społeczeństwo na problemy innych Mam.

Znajdziecie tutaj wywiady z ekspertami na co dzień zajmującymi się pomocą Mamom w trudnej sytuacji życiowej oraz z osobami, które bezinteresownie czynią dobro, a także ze zwykłymi—niezwykłymi rodzicami wyjątkowych dzieci.

Będziemy rozmawiać m.in. o niepłodności i metodach jej leczenia, o poronieniu i martwym urodzeniu, o adopcji, o tym, jak poradzić sobie z diagnozą o chorobie i niepełnosprawności dziecka. Do dyskusji zaproszę specjalistów, lekarzy oraz Mamy, które zdecydowały się urodzić, pomimo swojej choroby np. onkologicznej czy własnej niepełnosprawności. Poruszymy także problemy Mam w kryzysie – nastoletniego macierzyństwa, bezdomności czy uzależnień.

 

Czekam też na propozycje waszych tematów – zapraszam was do aktywnego tworzenia tej przestrzeni.

Prywatnie jestem mamą trójki fantastycznych dzieciaków. Dwóch dziewczynek — prawie dorosłej Józefiny oraz uczennicy Marianny — urodzonych chwilę przed czasem. I Kazimierza — wcześniaka z 31tc, m.in. z porażeniem mózgowym dziecięcym, padaczką lekooporną i wadą serduszka.

W mediach, jako Matka Kazika, pokazuje kadry naszej codzienności i rozmawiam o rodzicielstwie — niełatwym, bo naznaczonym przedwczesnym porodem i niepełnosprawnością dziecka.

 

Hobbystycznie ukończyłam kurs instruktora masażu dzieci i niemowląt metoda Shantala oraz kurs pielęgnacji neurorozwojowej i rozwoju dziecka w 1 r. życia z uwzględnieniem zaburzeń napięcia mięśniowego. Angażuję się w wiele akcji na rzecz pomocy przedwcześnie urodzonym oraz niepełnosprawnym dzieciom. Z Koalicją dla Wcześniaka walczyliśmy – z sukcesem – o rozszerzenie profilaktyki zakażeń wirusem RS na wcześniaki urodzone powyżej 28tc. Podczas konferencji i seminariów wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia debatowaliśmy nad standardami opieki okołoporodowej. Od kilku lat jestem też związana z Fundacją Wcześniak.

 

Nałogowo czytam książki, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, kocham dobrą kawę, uwielbiam fotografię i zgłębiam tajniki ludzkiej psychiki studiując psychologię ☺