Waga w ciąży

Waga w ciąży

Witam serdecznie drogie mamy i osoby, którym zależy na Ich ciążach i oczywiście przyszłe mamy. Dzisiaj chciałbym powiedzieć o pytaniu, które często panie zadajecie, a mianowicie o przyrost wagi.

Przeciętny przyrost wagi to jest około 12 kg w czasie ciąży. Przyjmuje się, że kobiety bardziej puszyste przybierają mniej, a kobiety szczupłe więcej nawet. Hormony wytwarzane w czasie ciąży są anaboliczne, więc przyrost wagi napewno nastąpi, gdyby go nie było, to byłby to objaw jakichś nieprawidłowości. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest próba jakiegokolwiek odchudzania w czasie ciąży. Na to zwracamy uwagę, bo trzeba wiedzieć o tym, że tak jak z wiekiem dzieci stają się coraz wyższe, tak kobiety w ciąży stają się coraz grubsze. To jest naturalna kolej rzeczy. Oczywiście ciąża nie jest stanem, który uzasadnia upasienie się, to nie o to chodzi. Natomiast przyrost wagi następuje. I jeżeli ktoś jest zdeterminowany to po porodzie waga ulega redukcji i właściwie trudno taką osobę odróżnić od osoby, która wcześniej nie rodziła.

Kolejna rzecz to próba utrzymania właściwej wagi związana z ćwiczeniami wykonywanymi w ciąży. Wiadomo, że te ćwiczenia na początku ciąży można będzie wykonywać dużo intensywniej, dużo więcej tych ćwiczeń, dlatego, że generalnie jesteście panie sprawniejsze. Bliżej końca ciąży narasta ociężałość i te ćwiczenia są rzadziej wykonywane i oczywiście mniej absorbujące.

Nie zaleca się rozpoczęcia aktywności fizycznej w czasie ciąży. Natomiast osoby, które jakąś aktywność fizyczną przed ciążą prowadziły, mogą w racjonalny sposób tą aktywność kontynuować. Oczywiście mówimy o prawidłowej ciąży, a nie o sytuacjach kiedy są jakieś problemy. Wówczas taką sytuację się indywidualizuje i zalecamy na co taka osoba może sobie pozwolić, a na co nie.

Proszę się przyrostem wagi w ciąży nie przejmować, dlatego, że jest on związany z samym przebiegiem ciąży. Po porodzie następuje redukcja wagi i u osób, które są odpowiednio zdeterminowane i prowadzą aktywny tryb życia ta redukcja jest duża i właściwie dochodzi do sytuacji kiedy sylwetka jest taka sama jak przed ciążą. Dlatego nie należy popadać w depresję. Nie należy także zwalać wszelkich problemów na ciążę i okres połogu bo wiem, że są pacjentki i pacjenci także, którzy są otyli nie otyli. U części z nich są to objawy chorobowe, ale u większości są to objawy wynikające ze stylu życia.

 Proszę się przyrostem wagi nie przejmować, a myśleć o tym, aby był on racjonalny. Ma być, ale niezbyt duży, a po porodzie podczas opieki nad dzieckiem można tą wagę zredukować.

Włącz się do dyskusji za pomocą komentarzy
Leave a reply